گياه Vetiver يا خس خس از جمله گياهان بومي و تقريباً خودرويي است كه با توجه به نياز نداشتن به آب كافي و خاك حاصلخيز و حتي رشد در دامنه ها و زمينهاي غير مسطح و سازگاري با هر نوع آب و هوا امروز مورد توجه قرار گرفته است .

عطر و بوي خاص برگ ، ساقه و يا روغني كه از ريشه اين گياه گرفته ميشود بيشتر بعنوان نوعي مسكن استرس و داروي Relaxation مورد استفاده قرار ميگيرد . تنها چند قطره از روغن خس خس را در وان پر از آب بريزيد و معجزه اين رايحه را ببينيد .

این گیاه دارای رایحه‌های متفاوتی می‌باشد که یکی از دلایل آن وابسته به نوع خاک یا در واقع کشور تولیدکننده این محصول می‌باشد. به این ترتیب خس خسی که در کشور اندونزی تولید می‌شود با آنچه که در ماداگاسکار تولید می‌گردد رایحه‌ای متفاوت خواهند داشت. از سایر دلایل تفاوت در رایحه می‌توان به: سن گیاه، استفاده از برگ یا ریشه و کیفیت اسانس گرفته شده نیز اشاره کرد.


وتیور هائیتی

خس خس تولید شده در هائیتی دارای دو نوع می‌باشد که مدل وحشی آن، بیشترین کاربرد را دارد. هائیتی وحشی دارای حسی با طراوت، تمیز و سبز، رقیق و ملایم و به میزان کمی میوه‌ای ست. پس همواره گیاه وتیور دارای عطری دودی و خاکی نیست!


وتیور اندونزی

این نوع از Vetiver دارای رایحه‌ای خاکی بوده، کاملاً عطری از چوب و مشک را در خود دارد و تا حد بسیار کمی دارای عطر دودی نیز می‌باشد.


وتیور بربن 

دارای رایحه‌ای نرم و ملایم، گرم با لمس کوچکی از دود می‌باشد


وتیور سریلانکا

این نوع از وتیور بیش از هر چیز به عطر چوب شباهت دارد، چوبهای بریده شده! این رایحه عموماً جایگزین اسانس چوب، خصوصاً چوب صندل در عطرها می‌شود.


وتیور ماداگاسکار

عطری تمیز و خاکی دارد. کمی چوبی ست و نسبت به سایر انواع خود دارای طعمی شیرین می‌باشد.


وتیور هندوستان

قوی‌ترین و سنگین‌ترین نوع وتیور! رایحه‌ای بسیار خاکی و غلیظ دارد.


  • نویسنده : admin
  • منتشر شده در : دانستنیهای عطر
  • تاریخ ایجاد : 2018-02-25
  • بازدید: 6680
  • نظر : 1

نظرات

نویسنده نظر
تاریخ ارسال 2018-02-28 04:11:07 ارسال توسط Hamid ارسال نظر
بسیار جالب

ارسال نظر

123